Podgorički popeci su poznato jelo crnogorske kuhinje, nastalo u tadašnjem Titogradu u SFR Jugoslaviji.
Nastanak jela se vezuje za italijanske kuvare Đuljema Bafija Jatonija i Josipa Balente, koji su radili u kuhinji hotela Crna Gora u Titogradu. Osnovni sastojci jela su nadev od njeguške pršute, sira i skorupa, umotan u teleće šnicle, koje se nakon pripreme pohuju i serviraju sa pekarskim krompirom i tartar sosom. Neki kuvari menjaju recept zamenom teletine svinjetinom ili korišćenjem pavlake umesto skorupa.
„Po pričama i podacima ovo jelo potiče iz same Podgorice“, kaže Jan Sič poznati kuvar i dodaje: „za razliku od priganica ovo je jelo novijeg datuma, a priprema se od kukuruznog brašna, sira, jaja, kajmaka i slanine. Kada se svi sastojci sjedine razviju se u pleh i peče se dok se ne dobie blago žuta boja. To je osnovni recept ali naravno postoje i recepti gde se dodaju različiti sastojci ali osnovni popek ima strukturu od samo tih par vrsta namirnica . Često se koristilo i ono kukuruzno brašno koje nije u potpunosti prosejano „.
Tomislav Sekulić , kuvar iz Budve, koji godinama priprema specijalitete od morskih plodova, izdvaja jedinstven recept koji je kako kaže dostojan kraljeva.
„Crnogorci su dobri i pažljivi domaćini. Kad očekuju gosta, u znak dobrodošlice, po starom običaju, širom otvore vrata ili kapiju.
Gosta nude najboljom hranom i pićem koje imaju u kući, smještaju ga na najbolje mjesto za stolom i trude se da mu vrijeme koje provede u njihovom domu bude što prijatnije.“ ističe Sekulić a školjke na buzaru su kaže jedan od njegovih omiljenih recepta.
„Dagnje na buzaru izrazito je jeftino, a toliko ukusno jelo da ćete njime pridobiti i one koji misle da ne vole školjke.“
„Napraviti marinadu od ulja, belog luka i peršuna.Zagrejati šerpu. U zagrejanu šerpu staviti školjke. Dodati marinadu, belo vino i biber, sok od pola limuna. Sve dobro promešati. Dodati kašiku prezli,opet promešati i poklopiti. Ostaviti da se kuva na jakoj vatri 10-ak minuta (dok se školjke ne otvore). Skuvati povrće. Serviti ga sa gotovim dagnjama.“
„Kašasto,jako jelo koje se sprema od pšeničnog,heljdovog,ječmenog ili kukuruznog brasna i služi se sa sirom i kiselim mlijekom.Smočanim kačamakom se naziva onaj kome se dodaje sir odnosno kajmak i koji se dugo mijesa specijalnom drvenom kasikom.Nalazi se u ponudi svakog nacionalnog restorana.Kačamak od krompira je možda i najzanimljivija varijanta ovog jela. Smočani kačamak se pravi na sledeći način :Staviti 1kg oljuštenog krompira da se kuva i posoliti po ukusu.Kada je krompir gotovo kuvan,ne cijedeći vodu dodati 3-4 pregršti kukuruznog ili pšeničnog brašna i ostaviti da se kuva.Brašno se tucnjem ili kacamašem probije na sredini i ostavi se da krčka od 30-40 minuta.Kada se skuva,odlije se višak tečnosti,kotao se skida sa vatre i kacamašem se počinje tucati i miješati uz povremeno vraćanje na ognjište,sve dok se sav krompir ne pretvori u tijesto bez ijedne grudvice.Tada se u vruć kačamak sipaju popsebnom sudu rastopljene 3-4 kašike skorupa i grudva izdrobljenog sira,u tolikoj mjeri da se kroz čitav kačamak vidno primjećuje.Kada se to izmiješa kačamak se može jesti.Odlično ide uz kiselo mlijeko. Kada je u pitanju cicvara ,uz ovo jelo obično se služi i bijeli kuvani krompir i kisjelo mlijeko.Mladi kravlji sir ili kajmak se miješaju sa brašnom dok se ne oslobodi mast.Riječ je o jelu visoke energetske vrijednosti,prijatnog ukusa-bukvalno se topi u ustima.“
Tomislav Sekulić izdvaja još jedan zanimljiv ali pre svega autentičan recept.
Paštrovski makaruli:
Pšenicno crno brašno 500gr,jedna supena kašika ulja,so,voda. Na prosijano brašno napraviti udubljenje rikom,posoliti,dodati malo vode i zamijesiti.Za vrijeme miješanja tijesto povremeno pobrašnati kako se ne bi lijepilo za radni sto ili dasku.Tijesto možemo smatrati gotovim tek kada se počne odvajati od ruku i radnog stola i kada dobije glatku površinu.Gotovo tijesto pokriti i pustiti da odstoji pola sata.Zatim specijalnim iglama praviti makarule.Ostaviti ih da se posuše.Kuvati ih u slanoj vodi dok ne omekšaju.Makarule ocijediti i servirati u vatrostalnoj činiji,preliti ih maslinovim uljem i posuti sirom(iz salamure).
Zlatko Markovinović