U Velikoj skupštinskoj sali danas je održana konferencija povodom zvaničnog početka projekta „Zaplovimo Srbijom“. Кonferenciji su prisustvovali predstavnici Gradske uprave, na čelu sa gradonačelnikom Sombora, Antoniom Ratkovićem, načelnik Zapadnobačkog okruga, Goran Nonković, kao i gradonačelnici, predsednici opština i načelnici okruga.
U okviru ovog projekta planirana je izgradnja pristaništa manjih kapaciteta na kanalima kod naseljenih mesta, što bi uvrstilo Sombor na mapu gradova koji su nosioci kanalskog turizma u Srbiji. Tim povodom, gradonačelnik Sombora istakao je da se radi na završetku projektno-tehničke dokumentacije za ovaj projekat, koji će trajati tri godine.
„Geografski položaj Sombora, graničimo se sa Republikom Mađarskom i Republikom Hrvatskom, bogatstvo rečne i kanalske mreže, nam daje za pravo da u Somboru iskoristimo ovaj potencijal za nautički turizam. Mi ćemo nastaviti sa pripremom projektno-tehničke dokumentacije sa završetkom plana detaljne regulacije proširenjem da pored obnovljenog muzeja Batinske bitke, ovde dodamo još sadržaja, kao što su šetne staze, turistički informativni centar, odmarališta, sportsko rekreativni tereni i svakako ono oko čega najviše ulažemo energije, da se izborimo za međunarodno putničko pristanište na Dunavu, kod Bezdana“, rekao je Ratković.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije, Goran Vesić, naglasio je da cilj ovog projekta da se iskoristi potencijal rečne mreže Srbije, kako za transport tereta, tako i za transport putnika, ali i za opšti razvoj zemlje.
„Ja ću vam reći da ćemo mi graditi marine u Smederevu, Velikom Gradištu, u dve faze, u Golupcu, Кladovu i Somboru. Radićemo u Banoštoru međunarodno putničko pristanište, nedavno smo otvorili međunarodno putničko pristanište u Sremskoj Mitrovici, upravo završavamo u Šapcu, što znači da ćemo recimo moći da imamo rečni prevoz između Šapca i Sremske Mitrovice ili između Sremske Mitrovice, Šapca i Beograda, što do sada nije bilo moguće,ali nema razloga da se to ne događa. Imaćemo pontone za linijski saobraćaj u Sremskom Кarlovcu, Novom Sadu i Somboru, imaćemo pontone za kanalski saobraćaj u Novom Sadu, Somboru, Apatinu i Odžacima i nabavićemo šest eko-čamaca“, istakao je ministar Vesić.
Vesić je zaključio da je ovaj projekat od izuzetnog značaja za sve građane Srbije, budući da će doneti, između ostalog, otvaranje novih radnih mesta, povećanje prihoda od turizma, otvaranje novih hotela, te da će to unaprediti ekonomiju zemlje.
Prisutnima su se takođe obratili direktor Agencije za upravljanje lukama, Vuk Perović i savetnik za održivi turizam, Marko Bajić, koji su istakli da je linijski saobraćaj od izuzutne važnosti, te da je tendencija Vlade nabavka brodova za ovaj vid saobraćaja.
Info: sombor.rs