Opština Krupanj pripada Mačvanskom upravnom okrugu i nalazi se u zapadnoj Srbiji, smeštena u dolini Jagodnje, Boranje i Sokolskih planina. Bogata prirodnim resursima i kulturno istorijskim nasleđem predstavlja idealno mesto za odmor kako onih koji žele mir i tišinu, tako i onih koji slobodno vreme žele da provedu baveći se nekom vrstom aktivnosti, planinarenjem i biciklizmom.
Krupanj se može pohvaliti netaknutom prirodom, koja kod posetilaca izaziva divljenje i želju za ponovnom posetom. Kroz opštinu protiču pet reka, a u samom centru Bogoštica, Kržava i Likodra sastaju se u jednu čineći čuveni „Megdan Krupnja“ na kojem se meštani često okupljaju.
– Na te tri rečice u centru postoje 20 mostova, a na teritoriji cele opštine čak njih 100 i zato se neretko kaže da je Krupanj srpska Venecija – objašnjava direktor Turističko – sportske organizacije opštine Krupanj Mladen Stefanović.
Rame uz rame sa poljoprivredom, turizam čini primarnu granu privrede u ovoj opštini, a lokalna samouprava je celu Strategiju razvoja usmerila na njen razvoj. S tim u vezi proteklih godina primetna su brojna ulaganja u sportski, verski, kulturni i seoski turizam kako bi se privukao što veći broj posetilaca kako domaćih tako i onih iz inostranstva.
Zahvaljujući bogatom kulturno – istorijskom nasleđu koje Rađevina poseduje na skoro svakom od 342 kilometra, koliko je velika Opština, Krupanj je od marta 2020. godine i zvanično proglašeo za turističko mesto. Među najpoznatijim spomenicima kulture u Krupnju nalaze se Mačkov kamen, Soko grad poznat pod nazivom „Sultanova nevesta“ zbog svoje neosvojivosti, kompleks „Stolice“ i „Bela crkva“, stara apoteka, bolnica, stara i nova crkva Vaznesenja Gospodnjeg zadužbina kralja Aleksandra Karađorđevića u okviru koje se nalazi i kosturnica, Rađev kamen, grob legendarnog viteza Rađa po kojem cela oblast nosi naziv Rađevina, i još mnogo drugih.
– Mi Krupanjci često koristimo krilaticu da je Rađevina da rađa, a Krupanj da bude krupno – kaže naš sagovornik.
Kada pitate Krupanjce odakle početi sa upoznavanjem ove prelepe varošice, odgovor će uvek biti isti „od Mačkovog kamena“, mesto koje je obeležilo srpsku istoriju, ali i Rađevskog kraja.
Na planini Jagodnja, kota 923 poznatija kao Mačkov kamen, u septembru 1914. godine odigrala se jedna od najkrvavijih bitki u Prvom svetskom ratu.
– Na ovom mestu sukobile su se srpska i austougarska vojska iz koje su obe strane izašle sa velikim gubicima, a u istoriji našeg naroda ona je upamćena i kao bitka oficira – objašnjava Mladen Stefanović.
Važno je napomenuti da je u ovom sukobu učestvovao i sam princ Đorđe Karađorđević, sin kralja Petra Karađorrđevića, i naša čuvena slikarka Nadežda Petrović, u funkciji lekara. Na mestu stradanja, sada se nalazi spomen – kosturnica u kojoj se nalazi freska Bogorodice sa Isusom Hristom u naručju i nekoliko primeraka puški korištenih u bitci, a ispod nje se i dalje nalaze kosti srpskih vojnika koji su svoje živote dali za slobodu svog naroda.
Danas Mačkov kamen je mesto okupljanja mnogih meštana Krupnja i Ljubovije koji prvenstveno dolaze da odaju poštu stradalim sunarodnicima, ali i da uživaju u prelepoj netaknutoj prirodi sa porodicom i projateljima.
Na ovoj lokaciji, prema najavama predsednika Opštine Krupanj Ivana Isailovića u planu je izgradnja velelepnog sportskog kompleksa, koji će u svom sastavu imati smeštajne kapacitete, otvorene i zatvorene bazene, terene i druge sadržaje.
– Ovom prilikom, pozivam sve da dođu u Krupanj, da ga upoznaju i pruže mu šasnu da im bude najbolji domaćin – poručuje Mladen Stefanović.
Krupanjci poručuju – u Krupanj dođete kao gost, a odete kao prijatelj!