Ćurčić i Ivanišević uručili ugovore za žensko preduzetništvo: 8,5 miliona dinara za 73 preduzetnice u 2023. godini

Share

Danas su u Pokrajinskoj vladi uručeni ugovori korisnicama sredstava po osnovu Javnog konkursa Pokrajinskog sekretarijata za privredu i turizam za dodelu bespovratnih sredstava ženskom preduzetništvu za subvencionisanje troškova nabavke mašina, opreme, računarske opreme, softvera ili usluge u cilju inoviranja i digitalizovanja procesa proizvodnje i operacija u domenu marketinga i trgovine u 2023. godini.

Za tu namenu, kao bitnom segmentu razvoja ukupne privrede i preduzetništva u AP Vojvodini, na ovogodišnjem konkursu koji Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam zajedno sprovodi sa Kabinetom potpredsednika Pokrajinske vlade i sa Savetom za koordinaciju i praćenje aktivnosti u oblasti ekonomskog razvoja na teritoriji AP Vojvodine, opredeljeno je ukupno 8,5 miliona dinara.

Prema aktuelnoj odluci, u tekućoj godini, sredstva su dodeljena za 73 korisnice – žene preduzetnice koje posluju na teritoriji AP Vojvodine.

Ugovore su uručili potpredsednik Pokrajinske vlade Branko Ćurčić, pokrajinski sekretar za privredu i turizam dr Nenad Ivanišević i direktor Sektora za preduzetništvo Privredne komore Srbije Branislava Simanić.

Potpredsednik Pokrajinske vlade Branko Ćurčić istakao je da je Savet za koordinaciju i praćenje aktivnosti u oblasti ekonomskog razvoja na teritoriji AP Vojvodine, na čijem je čelu, formiran 2020. godine, te da je žensko preduzetništvo jedna od prioritetnih tema kojima se bavi.

„Pokrajinski sekretarijat za privredu i Savet za koordinaciju i praćenje aktivnosti prepoznali su da je jedna od ključnih tema upravo žensko preduzetništvo. Činjenica da ste se okupili u ovolikom broju potvrđuje da Pokrajinska vlada i Sekretarijat jesu potpuno posvećeni ženama preduzetnicama i njihovim delatnostima. Da je javni konkurs uspeo, govori to da je utrošenost sredstava potpuna“, rekao je potpredsednik Ćurčić.

Pozivajući se na statistiku u vezi sa samim javnim pozivom, on je istakao da je od ukupno 8,5 miliona dinara, 2,5 miliona dinara opredeljeno za tekuće subvencije, dok je šest miliona namenjeno kapitalnim subvencijama, a sredstva su odobravana po principu refundacije.

„Ukupan broj prijava na javni konkurs iznosio je 159, od čega je bilo sredstava za 54 prijave za kapitalne subvencije, tačnije za kupovinu mašina, odnosno opreme, i 19 prijava za tekuće subvencije namenjene za usluge. Ukupno zahtevana sredstva po prijavama za kapitalne subvencije iznosila su nešto manje od 17 miliona  po 121 prijavi, dok je za tekuće subvencije zahtevano malo preko 5 miliona dinara, po osnovu 38 prijava. Evidentno je, međutim, da je nepotpunih prijava bilo preko 50 odsto, stoga je neophodno raditi na edukaciji preduzetnica i onih koje to žele da postanu”, istakao je potpredsenik Ćurčić.

Leave A Reply