Planiranje biciklističke rute kroz Vojvodinu može biti jedno od najlepših iskustava koje ljubitelji prirode i avanture mogu doživeti. Vojvodina nudi ravničarski teren, prostrane drumove, reke, i bogatstvo kulturnih znamenitosti, što je čini idealnom destinacijom za vožnju biciklom. Jedna od najlepših ruta vodi od Novog Sada, kroz Futog, do Bačke Palanke – ukupno oko 50 kilometara lagane vožnje kroz divne pejzaže.
Prva stanica: Novi Sad – Start avanture
Novi Sad, administrativni centar Vojvodine, ujedno je i polazna tačka na ovoj ruti. Biciklisti ovde mogu uživati u bogatom kulturnom nasleđu, kao i u brojnim kafićima i restoranima koji nude autentične vojvođanske specijalitete. Pre početka vožnje, obavezno posetite Petrovaradinsku tvrđavu, koja je simbol grada i odakle se pruža spektakularan pogled na Dunav i okolinu. Tvrđava datira iz 18. veka, a danas je dom muzeja, galerija i umetničkih ateljea.
Šetnja Zmaj Jovinom ulicom, poseta Trgu slobode, kao i uživanje u Dunavskom parku, pružiće vam priliku da osetite jedinstvenu energiju Novog Sada. Nakon uživanja u svim znamenitostima, vreme je da se uputite prema Futogu, prvoj stanici na putu ka Bačkoj Palanci.
Put ka Futogu – Vožnja kroz vojvođanske ravnice
Ova biciklistička ruta počinje kroz mirne gradske ulice, a zatim se nastavlja ka zapadu, prateći tok Dunava. Kada izađete iz centra, pejzaž se polako menja i pred biciklistima se prostiru ravnice i polja koja su tipična za Vojvodinu.
Futog je udaljen oko 10 kilometara od Novog Sada, a put do njega vodi kroz ruralna područja gde se oseća miris prirode i gde se može uočiti autentičan vojvođanski ambijent. Ova deonica je prilično ravna i pogodna čak i za rekreativne bicikliste. Usput možete zastati na malim salašima ili u lokalnim kafanama, gde vas često dočekuju ljubazni domaćini.
Futog – Tradicija i poljoprivreda
Futog je malo mesto poznato po dugoj tradiciji poljoprivrede, a posebno po futoškom kupusu, koji ima zaštićenu geografsku oznaku porekla. U sezoni, ovde možete naići na brojne tezge na kojima se prodaje svež kupus i drugi lokalni proizvodi. Preporučujemo posetu Poljoprivrednom muzeju u Futogu, gde možete saznati više o istoriji ovog mesta i njegovoj ulozi u poljoprivredi Vojvodine.
Osim toga, posetite crkvu Svetog Nikole, prelepo zdanje iz 18. veka koje predstavlja kulturni spomenik ovog mesta. Futog ima svoj poseban šarm i autentičnost, koji će vam omogućiti da se odmorite i napunite energijom pre nastavka puta ka Bačkoj Palanci.
Nastavak puta ka Bačkoj Palanci – Dunav kao vodič
Od Futoga do Bačke Palanke, ruta prolazi pored Dunava i pruža priliku za spektakularne pejzaže. Vožnja kroz ova sela nudi mir i tišinu, a prizor reke Dunav koja vijuga kroz ravnicu pruža osećaj slobode i spokojstva. Ova deonica je duga oko 30 kilometara i savršena je za one koji žele da uživaju u prirodi.
Putem možete stati kod nekoliko vidikovaca sa pogledom na Dunav, gde se možete kratko odmoriti, fotografisati i uživati u pogledu. Ova deonica je takođe pogodna za opuštenu vožnju jer je teren uglavnom ravan i prostran, sa vrlo malo saobraćaja. Priroda je ovde netaknuta, a mala sela kroz koja prolazite čuvaju autentičan vojvođanski način života.
Bačka Palanka – Kraj rute, početak avanture
Bačka Palanka, kao krajnja tačka ove biciklističke ture, nudi mnogo sadržaja za one koji žele da ostanu još koji dan i istraže okolinu. Grad se nalazi na obali Dunava, a popularna plaža Tikvara omiljena je među lokalnim stanovnicima i turistima. Uživajte u kupanju ili vožnji čamcem, ili jednostavno opustite uz obalu reke.
Za ljubitelje istorije, preporučuje se poseta Etno kući, muzeju koji prikazuje tradicionalni način života u Bačkoj Palanci i njenoj okolini. Ukoliko ste zainteresovani za prirodu, obližnji Specijalni rezervat prirode „Karađorđevo“ pravi je raj za ljubitelje ptica i divljih životinja.